Üsküdar / İstanbul 0(216) 344 15 93 info@acilcreative.com
Domain & Hosting

Alan Adı Nasıl Alınır? Domain Satın Alma

Yeni bir web sitesi mi kurmak istiyorsunuz? Alan adı nasıl alınır sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bir iş kurarken, bir web sitesi açmanın ilk adımlarından biri bir alan adı satın almaktır. Alan adı satın almak oldukça heyecan verici bir süreçtir ancak erteleme hatasına düşmemeye dikkat etmelisiniz. En son isteyeceğiniz şey, hayalinizdeki alan adını siz yayınlamadan önce başkası tarafından ele geçirilmesidir. Birkaç basit adımı takip ederek işinizin temeli olacak bir alan adı satın alabilirsiniz.

Alan adı satın alırken, ilgilendiğiniz adın daha önce başkası tarafından alınmadığından emin olmalısınız. Çoğu kayıt şirketi, alan adınızın süresinin ne zaman dolacağını size bildirir, ancak ayrıca çevrimiçi olabilir ve zaten kayıtlı olup olmadığını görmek için bir WHOIS araması yapabilirsiniz. Ayrıca isterseniz uzantıyı değiştirebileceğinizi de bilmelisiniz. WHOIS araması yaparak domainin satılık olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Ayrıca doğrudan sahibiyle iletişime geçebilir veya bir komisyoncu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Başka bir seçenek de, halihazırda kayıtlı ve bir web sitesi olan bir alan adı satın almaktır. Halihazırda içeriği olan bir alan adı satın almak cazip gelse de, sahibinin bekleyen çalışmayla ilgilenmek için sizden yüksek bir fiyat talep etmesi muhtemeldir. Neyse ki, hala satılık bir alan adı satın alabilirsiniz ve gelecekte istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Alan Adı Nasıl Alınır
Alan Adı Nasıl Alınır

Alan Adı Nasıl Alınır

Bir alan adına karar verdikten sonra, onu kaydettirmelisiniz. Bir alan adı almanın en iyi yolu, bir komisyoncu kullanmak veya doğrudan sahibiyle iletişime geçmektir. Bu işlem nispeten basittir ve sadece birkaç dakika sürer. Alan adınız kaydedildikten sonra, alan adının sitenize yayılmasını beklemelisiniz. Ardından, siteniz için uygun bir alan adı bulmak için bir arama aracı kullanabilirsiniz.

Bir alan adı satın aldıktan sonra bir TLD seçmeniz gerekir. Genel olarak satın alınabilecek birçok TLD vardır. En yaygın TLD’ler arasında com ve org bulunur. Bu TLD’ler genellikle ticari siteler için kullanılır, ancak her web sitesi türü ticari olmak zorunda değildir. Bu gibi durumlarda, daha düşük TLD’ye sahip bir alan seçmelisiniz. Daha düşük bir TLD’ye sahip bir alan satın almak istiyorsanız, gerekenden fazlasını ödemektense tam fiyatı ödemenin daha iyi olduğunu unutmayın.

Web siteniz için TLD’yi seçtikten sonra, en popüler alan adlarının neler olduğunu öğrenmek için popüler sosyal medya platformlarında biraz araştırma yapmaya başlamalısınız. Örneğin, popüler bir marka arıyorsanız, popüler bir hashtag ile alan adı satın almayı düşünebilirsiniz. Kitlenizin hatırlaması daha kolay olacak ve potansiyel müşteri sayısını artıracaktır. Ayrıca, markanızın reklamını yapmak için arama sonuçlarında alan adınızı kullanabileceksiniz.

Dilerseniz iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçerek alan adınızı satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

WhatsApp Hattı
1